Bezpečnostní tipy pro cestování

Přináším vám nejnovější a nejlepší tipy na cestování, abyste byli v bezpečí a mohli si užít svá dobrodružství bez stresu! Pokud plánujete cestovat do zahraničí nebo dokonce po Česku, tady jsou některé důležité věci, které byste měli mít na paměti. Připravte se na nejzajímavější článek, který vám pomůže chránit sebe, své cestovní partnery a vaše cennosti.

1. Rozjeď to jistě! – Bezpečnostní tipy pro cestování

Jako travel advisor se nezaměřuji jen na místa, kam se vyplatí jet, ale také na to, jak tam bezpečně dorazit a co při cestě dělat, aby nedošlo k nechtěným situacím. Proto jsem pro vás připravil několik bezpečnostních tipů pro cestování:

 • Vždy zkontrolujte platnost vašeho cestovního dokladu a vstupních víz do země, kterou máte v plánu navštívit.
 • Před cestou si prohlédněte aktuální situaci v zemi na stránkách Ministerstva zahraničí a dbejte pokynů místních úřadů.
 • Chraňte své cennosti a peníze na bezpečném místě, například v trezoru v hotelovém pokoji.
 • Při cestování místní dopravou volte zařízení regulovaných dopravců a ověřte si cenovou relaci, aby se vám nepodařilo zaplatit více než je stanoveno.

A tady jsou další rychlé tipy:

 • Nepritraťujte si pozornost na ulici příliš výraznými kousky oblečení či šperků.
 • Cestujte univerzálně a prakticky – s sebou si na cestu vemte jen to nejnutnější.
 • Při hledání ubytování se zaměřte na bezpečnost budovy a okolí.
 • Snažte se udržovat kontakt se svými blízkými doma za pomocí mobilního telefonu nebo e-mailu.

2. Nenech se oklamat! – Tipy na ochranu proti podvodům v cizině

Pokud jste někdy cestovali do cizí země, pravděpodobně jste si všimli, že turisté jsou oblíbeným terčem podvodníků. Proto jsou dobrým zvykem několikrát si ověřit, zda jsou všechny informace a nabídky, které vám dávají, opravdu pravdivé. Zde jsou nějaké užitečné rady pro ochranu proti podvodům, kdykoliv v zahraničí navštívíte.

– Neplatte žádný poplatek nebo zálohy na ubytování nebo zájezd nikdy předem, dokud si neověříte, že se nejedná o podvod. Pokud je po vás chtěna záloha, požádejte o potvrzení, že provedená platba je skutečně rezervací.
– Buďte opatrní při používání bankomatů. Zkuste je používat v bance nebo v umístění s dobrou viditelností a v kontrole. Pokud si všimnete něčeho neobvyklého, jako například podezřelých lidí nebo nainstalovaných zařízení, hlavně se nebať okamžitě kontaktovat banky nebo policii.

3. Vezmi si sebou kapesníka – Zdravotní rady pro cestování v exotických zemích

Cestování do exotických zemí může být vzrušující, ale zdravotní rizika jsou také mnohem větší než při cestování do zemí s podobným klimatem jako tvoje. Aby sis užil/a cestování naplno, je důležité se na tyto rizika připravit a vědět, jak se chránit. Dnes ti přináším několik užitečných zdravotních rad, které ti pomohou přežít tvou dovolenou v exotických zemích!

Především se ujisti, že ti byla podána správná očkování, neboť některé exotické nemoci mohou být pro tvoje tělo smrtelně nebezpečné. Dále je důležité chránit se před komáry a jinými hmyzem, neboť mohou přenášet různé nemoci, jako je například malárie nebo dengue. Proto určitě zvaž možnost použití insekticidů a ošetření oblečení. A abys se co nejvíce chránil/a, nedoporučujeme se obtěžovat soužitím s místní faunou, jako je například zahrnutí se do dění s opicemi.

4. Být připravený, znamená být v bezpečí – Jak se připravit na přírodní katastrofy v zahraničí

Pokud se chystáte na cestu do zahraničí, je důležité mít na paměti, že může přijít neočekávaná situace. Přírodní katastrofy jsou jednou z nejčastějších událostí, které by mohly narušit vaši cestu. Proto je důležité se na ně připravit, abyste v případě nutnosti dokázali rychle a efektivně jednat.

Než vyrazíte na dovolenou, zjistěte si, jaké tyto přírodní katastrofy mohou v zemi, do které se chystáte, nastat. Uvědomte si, jestli tam často dochází k zemětřesením, výbuchům sopek nebo přírodním bouřím. Po informační stránce je také důležité si prohlédnout, jaká varování a informace poskytuje vláda této země a kam se obrátit v případě nouze. Může se to pro vás stát život zachraňujícím krokem. Doporučujeme si s sebou zabalit náhradní zdroje světla, jídla a vody, abyste byli v případě nouze nezávislí na zdrojích, které ztratíte při katastrofě.

5. Cestuj levně, ale bezpečně – Radíme, jak ušetřit na cestách bez ohrožení

Je-li váš rozpočet omezený, neznamená to, že nemůžete cestovat. Existuje mnoho způsobů, jak ušetřit na cestách, a přitom se cítit bezpečně. Zde jsou některé tipy, které vám pomohou plánovat vaši levnou, ale zábavnou cestu.

 • Najděte levné ubytování: Zvažte možnosti jako jsou Airbnb nebo hostelové pokoje, které jsou často levnější než hotely. Pokud preferujete hotel, zkuste najít mimo sezónu nebo ve vzdálenější části města.
 • Využijte místní dopravu: Mnoho měst nabízí karty na veřejnou dopravu, které vám umožní bezplatnou nebo levnou jízdu. Často jsou také k dispozici sdílené jízdy nebo mimo sezónu ceny na místní přepravu.
 • Plánujte dopředu: Vyhledejte slevové kódy na lety, ubytování, jízdenky na atrakce a další. Zkuste naplánovat vaši cestu v dopředu a najděte nejlepší nabídky dříve.

Stále se můžete cítit bezpečně, i když cestujete levně. Buďte pozorní, když jste v neznámém místě a realizujte bezpečnostní opatření, jako například použití zásuvkových zámků na vašich cestovních taškách. Věřte svému instinktu a nestavte sebe nebo své cestovní společníky do nebezpečí.

6. Nenápadným se vyhrává – Odkaz zkušených cestovatelů ohledně skrytých kapes

Pokud rádi cestujete a nechcete utratit moc peněz za ubytování a stravování, případně poznávání zajímavých míst, tak tohle je článek právě pro vás. Skryté kapsy jsou totiž místem, kde můžete zažít mnoho zážitků bez toho, že byste museli utratit vysoké částky za ubytování nebo stravování.

Jedním z mých oblíbených míst jsou skryté tábory v horách. Tyto tábory nabízejí jedinečné zážitky v divočině, kde si můžete užít klid a ticho. Tyto tábory mohou být na rozdíl od jiných cenově dostupné nebo dokonce zdarma. Navíc vám umožní vidět mnoho přírodních krás, procházet se úchvatnými lesy a horami a relaxovat v prostředí, které dokáže uklidnit mysl i tělo. Doporučuji si vyzkoušet alespoň jednoho z těchto táborek během vaší další cesty.

Dalším tipem jsou místní restaurace a kavárny, které mají skvělou atmosféru a jedinečnou kuchyni. Tyto místa jsou cenově dostupnější než turisticky oblíbená místa a zároveň vám umožní poznat místní tradice. Navíc návštěva těchto míst vám umožní poznat místní lidi a vyhnout se turistickým nástrahám. Jen se ujistěte, že víte, kde se tyto místa nacházejí a jak se tam dostat. Pokud potřebujete doporučení na to, kde se tyto místa nacházejí, neváhejte nás kontaktovat a my vám rádi pomůžeme s naplánováním cesty.

7. Přísně soukromí, přísně bezpečí – Jak si pohlídat osobní údaje na dovolené v cizině

Když se chystáte na dovolenou, pravděpodobně nerozmyšlíte nad tím, jak si pohlídat své osobní údaje v cizině. Nicméně, s ohledem na rizika, která mohou vyplývat z používání otevřených Wi-Fi sítí a samotného cestování, je důležité být obezřetní a chránit své citlivé informace.

Za prvé, pokud cestujete s počítačem nebo chytrým telefonem, je lepší vypnout funkci automatického připojení k Wi-Fi sítím. Místo toho si vyberte standardní ověřenou síť a zjistěte, zda je zabezpečená. Pokud však potřebujete použít neznámou síť, použijte virtuální privátní síť (VPN), která eliminuje možnosti prohlížení vaší aktivity. Pokud jste si nejistí, jak VPN funguje, můžete si stáhnout placenou nebo neplacenou aplikaci a použít ji pro zabezpečené připojení.

Za druhé, mějte na paměti, že vaše osobní informace by mohly být ohroženy i při samotném cestování. Pokud počkáte na letišti nebo v hromadné dopravě, mějte své cestovní doklady a peníze v bezpečném místě, jako je pevný batoh nebo kapsa. Pokud však tuto příležitost nemáte, noste svou tašku před sebou a mějte ji pod dohledem. Je také dobré omezit množství osobních informací, které sdělujete ostatním lidem, kteří vás mohou na cestách potkat. To platí zejména pro sociální média, kde lidé mohou využít vaše cestovní zkušenosti, aby vás zneužili.

8. Pozor na kulturní rozdíly! – Tipy, jak se vypořádat s kulturními rozdíly v cizině a vyhnout se potížím

Chystáte se na dovolenou do zahraničí a máte obavy z neznámých kulturních rozdílů? Nebo už jste se na vlastní kůži setkali s nepříjemnými situacemi kvůli kultuře cizí země? Nezoufejte, pomáháme vám poradit, jak se vyhnout nepříjemným překvapením a ukázat respekt k místní kultuře.

Nejprve si ujasněte základní pravidla chování a oblékání v dané zemi. Informujte se o kulturních zvyklostech a tradicích a respektujte je. Zvláštní pozornost věnujte náboženství, protože v některých zemích jsou určité náboženské praktiky velmi důležité. Například v muslimských zemích je třeba dodržovat zásady halal a ramadánu. Pokud nevíte jak se správně chovat v určité situaci, raději se zeptejte místních obyvatel a nebo zastavte se v turistickém informačním centru, kde vám rádi poradí.

Dalším bodem, který si nemůžete nevšimnout, jsou rozdíly v jídle. Každá země má svou specifickou kuchyni a jídla, která mohou být pro vás velmi exotická. Avšak neustále si pamatujte, že každý má jiný vkus a co se vám nebude líbit, pro místní obyvatele může být nejlepší jídlo na světě. Pokud máte strach z neznámé kuchyně, vyzkoušejte osvědčená místa, jako jsou obchody s potravinami a restaurace s dobrými recenzemi.

9. Kdo chce cestovat daleko, musí myslet dopředu – Jak si připravit cestovatelskou lékárničku pro překvapení v cizině

Cestování do zahraničí může být velmi vzrušující, ale může také znamenat pár nečekaných překvapení. Proto je nutné si dobře připravit cestovatelskou lékárničku a myslet dopředu. Pokud jste s lékárničkou ještě nikdy necestovali, rozhodně doporučuji ji vytvořit. Níže najdete několik užitečných tipů, jak si připravit cestovatelskou lékárničku na neplánované situace v cizině.

Nejdůležitější částí cestovatelské lékárničky jsou léky na běžné potíže, jako jsou bolesti hlavy, horečka nebo průjem. Vždy se poraďte se svým lékařem, které léky si nechat předepsat, aby byla lékárnička naplněna jen těmi, které potřebujete. Dále byste měli zahrnout drobné pomůcky, jako jsou bandaže, dezinfekční prostředky nebo náplasti. Pokud trpíte alergiemi, přidejte do lékárničky také antihistaminika. Neméně důležitá je také Vaše zdravotní karta a lékařský potvrzení o Vaší nemoci, aby bylo pro ostatní snadné pochopit Vaši situaci.

Pokud zůstanete delší dobu v cizině a předpokládáte, že budete jíst místní jídla, nenechte si ujít zahrnutí několika probiotik do Vaší cestovatelské lékárničky. Vezměte také v potaz místní klimatické podmínky – například chrání ochranný krém na slunce nebo přípravky na klíšťata v zemi, kde je známý výskyt této škůdce – a přizpůsobte obsah lékárničky potřebám vaší destinace. S cestovatelskou lékárničkou budete mít větší jistotu a pokud se něco stane, budete na to mít vždy rychlou odpověď.

10. Můžeš být náruživým cestovatelem, ale nebezpečným – Upozornění na nebezpečné chování, které by mohlo ohrožovat tebe i ostatní na cestách

Upozornění na nebezpečné chování, které by mohlo ohrožovat tebe i ostatní na cestách

Jsi náruživý cestovatel, co miluje adrenalin a dobrodružství na cestách? Pokud ano, měli bysme diskutovat o tom, jak tvoje chování může ohrožovat ostatní a jaké jsou dopady na tvoji bezpečnost. Zde jsou některé z nejčastějších chování, které by mohly být nebezpečné:

 • Nepřiměřené rizikování: Snažíš se být co nejblíže k nebezpečným oblastem, abys si získal záběry pro svůj Instagram. To může vést ke zraněním nebo dokonce k úmrtí.
 • Nedodržování pravidel: Když slyšíš o nějakém pravidle, které je nutné dodržovat na cestách, vůbec se jím nemusíš řídit. To může vést k nebezpečí pro tebe i ostatní. Například, pokud řídíš a neřídíš v jasně definovaných pruzích nebo neřídíš rychlostí povolenou v dané lokalitě, může to vést k velké nehodě.
 • Pití alkoholu a řízení: Narušuješ zodpovědný způsob řízení tím, že si dáváš několik drinků a stále usedáváš ke řidítkám. To je špatné pro všechny na cestách, protože tvoje schopnosti jsou výrazně sníženy.

Můžeme ti doporučit, jako specialisté na cestování, abys dodržoval bezpečnostní pravidla na cestách a respektoval životy ostatních lidí. Když se rozhoduješ pro něco, co by mohlo být nebezpečné pro tebe i pro ostatní, vždy měj na paměti, že existuje mnoho jiných způsobů, jak si užít cestování. Vyzkoušej něco nového, ale nikdy nehraj s vlastním životem a životy ostatních.

Proto klíčem k úspěšnému cestování je inteligentní rozhodování, dodržování bezpečnostních návyků a pomáhání ostatním při řešení krizových situací. Takže milujeme adrenalin a dobrodružství, ale ne za cenu zabraňování ostatních žít plnohodnotný, bezpečný život.

A to je všechno! Doufáme, že jsme vám tyto bezpečnostní tipy pro cestování pomohly a že se budete cítit hloupě, když si uvědomíte, že jste mohli mít věci jinak, když jste cestovali. Pokud vás nějaké tipy inspirovaly nebo jste nějaké sami vyzkoušeli, dejte nám vědět v komentářích níže! V každém případě – bezpečné cestování a užijte si svou dovolenou!

Kouzelný děda
Logo
Shopping cart