Jak najít nejlepší místa pro pozorování goril

Tajemná, silná a velmi inteligentní – gorily jsou zvířata, která nás fascinují už dlouho. Když vám dají svůj pohled přímo do očí, cítíte neuvěřitelné propojení s přírodou. Ale jak najít nejlepší místa, kde můžete této zvířata vidět v jejich přirozeném prostředí? Nebo snad chcete jít ještě dál a pozorovat je plným ránem při jejich každodenních aktivitách? Nebo co třeba zůstat na noc a sledovat je, jak se připravují ke spánku? V téhle článku vám ukážeme, jak najít ty nejlepší místa pro pozorování goril, bez ohledu na to, zda jste začátečník nebo zkušený lovec dobrodružství v divočině. Tak se s námi ponořte do přírody a připravte se na něco neuvěřitelného!

2. Jdi tam, kde se jiní neodváží: V divočině s gorilami

Chcete-li zažít dobrodružství, které budete vzpomínat celý život, vydejte se do divočiny a pozorujte zblízka tzv. velká šelem – gorily. Afrika nabízí mnoho možností, ale ne každý je ochoten riskovat vstoupit do jejich teritoria.

Ale pro ty, kteří touží po dobrodružství, jsou méně známé a navštěvované destinace ideální. Například jižní Kamerun je místem, kde si plně užijete sledování goril. Pod vedením specializovaných průvodců budete mít možnost vidět a obejít gorilí rodiny v přírodním prostředí.

 • Budete promenádovat v tropických lesích až k základně Mount Cameroon, nejvyšší hory západní Afriky.
 • Poté se vydáte hlouběji do divočiny, kde uvidíte gorily v jejich přirozeném prostředí.
 • Pokud jste milovník přírody a fotografování, budete mít možnost zachytit tyto nádherné tvory a zachytit neopakovatelné momenty.

Pro více informací o nezapomenutelném dobrodružství podívejte se na naše nabídky zájezdů. Protože život je plný dobrodružství, a my vám rádi pomůžeme s realizací vašich cestovatelských snů.

3. Nejlepší místa pro pozorování goril: Mimo turistické trasy

Zažijte jedinečný zážitek pozorování goril mimo turistické trasy. Když cestujete mimo šlapané cesty, máte větší šanci spatřit tyto vzácné zvířata ve svém přirozeném prostředí a ne v davu turistů. Podívejte se na naše tipy na nejlepší místa pro pozorování goril v divočině.

1. Bwindi Impenetrable Forest, Uganda – Tato oblast je domovem k největší populaci horských goril na světě. Tato divoká oblast je také domovem mnoha dalších druhů savců, ptáků a plazů. Doporučujeme útulky v oblasti, jako jsou Gorilla Forest Camp, Nkuringo Gorilla Camp a Buhoma Lodge.

 • Doporučené ubytování: Gorilla Forest Camp, Nkuringo Gorilla Camp a Buhoma Lodge

2. Volcanoes National Park, Rwandská republika – Tato oblast je domovem populaci horských goril v oblasti Velkých jezer v Africe. Kromě pozorování garil, můžete si zde projít vulkánem Karisimbi a vidět další druhy zvířat, jako jsou zlatí opice a také můžete navštívit vodopády. Doporučujeme zůstat v luxusním Bisate Lodge nebo v Amakoro Songa Lodge.

 • Doporučené ubytování: Bisate Lodge nebo Amakoro Songa Lodge

4. Očima zkušeného průvodce: Navigace skrz džungli

Pokud toužíte po dobrodružství, může být džungle ideálním místem pro vás. Ale navigace skrz tuto zelenou divočinu může být skutečným výzvou. Naštěstí existují zkušení průvodci, kteří vám pomohou cestovat bezpečně a připraví vás na neuvěřitelné zážitky.

Je důležité zajistit si dobrého průvodce, který vám ukáže nejlepší místa v džungli a ukáže vám, jak se v ní pohybovat bezpečně. Zkontrolujte si i jeho zkušenosti, hodnocení a licence. Budete potřebovat také výkonnou mapu a kompas, aby vám pomohly při navigaci. Mějte na paměti, že navigace skrz džungli může být náročná a časově náročná, proto byste měli mít k dispozici dostatek času.

 • Připravte si vhodné oblečení a obuv, které vás ochrání před hmyzem, šelmi a vlhkostí.
 • Mějte s sebou dostatek vody, protože hydratace je v džungli klíčová.
 • Používejte insekticidy a opalovací krémy s vysokým SPF faktorem.
 • Vyberte si ubytování, které se nachází v blízkosti džungle, aby vám to ušetřilo čas a úsilí.

5. Hledej skryté úkryty: Sezóna gorilího matingu

Chceš zažít jedinečnou a exotickou dovolenou, kterou budeš ještě dlouho vzpomínat? Tak si nenech ujít jednu z nejkrásnějších a nejplodnějších přírodních událostí, gorilí mating! Tato událost, během které se gorily páří, je obecně dostupná jen jednou za rok a je zážitkem, který by si neměl nechat ujít žádný milovník přírody.

Když si zvolíš destinaci, jako je Rwanda, Uganda nebo Kongo, můžeš se podívat přímo na hornaté lesy, kde gorily přebývají. Tam můžeš pozorovat tyto úžasné a mohutné zvířaty v jejich přirozeném prostředí a sledovat, jak se chovají během této sezóny. Kromě toho si můžeš zarezervovat průvodce, který tě bude provázet těmito neuvěřitelnými lesy a ukáže ti, jak ve správný okamžik gorily natáhnete a co je lepší si rozhodně ponechat pro sebe. A pokud si nevíš rady s ubytováním, můžeš si vybrat mezi mnoha luxusními hotely a odlehlými chatami uprostřed přírody.

Zažij kouzlo African jungle a vychutnej si tento jedinečný zážitek, který ti poskytne skvělou příležitost poznat dobrodružství až do samého srdce kouzelné přírody a gorilí matingu. Pokud je tato dovolená na tvůj vkus, neváhej a vyraz s námi do nejkrásnějších přírodních parků Afriky.

6. Jdeme ráno na výlet: Ranč, kam gorilové chodí na snídani

Tomu říkám jedinečný zážitek! Pokud hledáte něco zcela netradičního, určitě si nenechte ujít možnost navštívit tento ranč, kde gorily chodí na snídani. To neznamená, že si sednete vedle nich ke stolu, ale můžete sledovat jejich krmění z bezprostřední blízkosti. Pro ty, kdo se velkých opic bojí, nebo obecně nejsou zvířata jejich šálek kávy, bude spíše nabíhající adrenalinové vlny kompenzovat samotný výhled na krásné okolí.

Jak se tam dostanete:

 • Z centra města si můžete vzít autobus č. 12 směr “Xyz”, zastávka “Ranč”. Trvá to necelou hodinku cesty.
 • Pokud máte své auto, parkoviště u ranče je zdarma.

Ubytování:

Pokud se rozhodnete zůstat několik dní, doporučuji si najít ubytování v okolí. K dispozici jsou různé varianty – od luxusních hotelů, přes rodinné hotely, až po jednoduché hostely. Podle Vašeho rozpočtu a přání si vyberte nejlepší možnost.

7. Vydrž dlouho a možná spatříš mnoho: Gorily v jejich přirozeném prostředí

Pokud jste vášnivým milovníkem zvířat, pak byste rozhodně neměli minout jedinečnou příležitost spatřit gorily v přirozeném prostředí. Tato neuvěřitelná zvířata žijí v oblastech západní a východní Afriky a setkat se s nimi může být zážitek na celý život.

Nejlepšími destinacemi k poslechu goril jsou Uganda, Rwanda a Demokratická republika Kongo. Záleží na vás, která lokalita vám bude více vyhovovat. Zajistěte si adekvátní ubytování, například v kempu, a zabalením s sebou vše, co potřebujete pro přežití v divočině, například oblečení, potraviny a pitnou vodu. Nezapomeňte si také prohlédnout místní kulturu a zvyky, a rádi vám poskytneme národní parky, kde můžete vidět gorily v jejich přirozeném prostředí.

8. Jak proniknout do gorilího světa: Poznávání obyvatele džungle

Díky několika speciálním turistickým programům můžete na vlastní oči vidět gorily v jejich přirozeném prostředí. Jedním z nejběžnějších způsobů, jak se dostat do gorilího světa, je návštěva Národního parku Virunga. Virunga leží v Demokratické republice Kongo a je domovem pro asi 600 goril, což znamená, že je to ideální místo pro pozorování těchto nádherných primátů. A aby toho nebylo málo, v parku můžete také vidět proslulé sopečné hory.

Pokud vám nevadí krátká cesta ze sousední Rwanda nebo Ugandy, můžete navštívit i Národní parky Bwindi a Mgahinga. V Bwindi je možné setkat se s horskými gorilami; park je domovem 360 z nich. V Mgahinga můžete vidět gorily Virunga, a to také po lehčím turistickém výšlapu na sopku.

 • Doporučení na ubytování: Kampala Serena Hotel – nabízí luxusní hotelové pokoje a ideální polohu k návštěvě Národního parku Bwindi.
 • Doporučení na dopravu: Pokud se rozhodnete cestovat z Kampaly, vyberte si společnost Akamba Bus – poskytuje přímé spojení z Kampaly do Kisoro (brána do Bwindi a Mgahinga).
 • Tip na budoucnost: Virunga, Bwindi a Mgahinga jsou velmi oblíbené, proto doporučujeme rezervovat si šest měsíců dopředu.

9. Nenech se zviklat: Gorila má tajemství

Vydávejte se na nevšední dobrodružství a objevujte tajemství, která se skrývají v pražské zoologické zahradě. Pokud máte rádi zvířata, určitě neváhejte a vydejte se za gorilí rodinou do Gorily horšíkovi. Toto ochočené království nabízí nejenom jedinečný pohled na gorily a šimpanzy, ale také báječnou zábavu pro celou rodinu.

A co když máte chuť si odpočinout a najít si klidné místo na relaxaci? Stačí se projít po lesnatých cestách v Botanické zahradě, kde uvidíte nejen půvabné květiny, ale také kaskády fontán nebo zrcadlové jezírka.

 • Zajímavosti v Gorile horšíkovi:
  • První digitalizovaná gorila na světě – Richard
  • Útulná kavárna “Gorilí doupě”
  • Divadlo pro děti a dospělé
 • Zajímavosti v Botanické zahradě:
  • Kolekce exotických rostlin v palmovém skleníku
  • Památné stromy a arboretum
  • Romantické rybníky a skalnaté zahrady

Nenechte se zviklat a vydejte se na úžasnou cestu do tajů Gorily horšíkovi a Botanické zahrady. Navštivte Tygerlandii, která nabízí pohled na bengálské a amurské tygry, nebo využijte možnost uniknout do tropického pralesa v pavilonu Indonéský (jihovýchodní Asie). Celkově ideální cíl jak pro rodiny s dětmi, tak i pro páry či jednotlivce, kteří se chtějí odpočinout od shonu velkoměsta.

10. Kde si zajisté užiješ nejlepšího zážitku: Gorily v boji o území

Člověk by mohl čekat, že ochrana gorilích populací ve volné přírodě by dnes už mohla být zbytečná. Bohužel, gorily stále patří mezi ohrožené druhy, takže jejich ochrana zůstává velkou prioritou mnoha organizací na celém světě. Pokud se chcete zapojit do této ochrany a zároveň si užít jedinečný zážitek, vydejte se do Rwandy a navštivte tamní Národní park Volcanoes. Toto místo se nachází na severu země, blízko hranic s Ugandou a Demokratickou republikou Kongo. Je to jedno z mála míst na světě, kde můžete zažít setkání s horskými gorilami v divočině.

 • Proč jet do Rwandy?
 • Setkání s gorilami je nevšední zážitek, který raritou neunikne žádnému milovníkovi přírody a zvířat.
 • Navštívit můžete také okolní kráterová jezera nebo projít si některou z vesnic, aby získal autentický výhled na rwandský venkov.

Park Volcanoes je domovem pro sedm gorilích rodin, které tvoří více než 100 jedinců. Vypadá to jako hodně, avšak při srovnání se situací před několika lety, je to opět krok vpřed v ochraně druhu. Při vaší exkurzi se stanete součástí ochranářského týmu, získáte detailní instrukce a poté se přemístíte do srdce národního parku, kde se gorily pohybují. Samotná procházka zpravidla netrvá déle než 2-3 hodiny, avocado aerosol poté opět vyrazí na ochranu svých rodin. A my můžeme jenom doufat, že se stanou jedním z těch šťastných, kteří pomohli gorilám a zároveň zažili jeden z nejúžasnějších zážitků na světě.

A tak jsme se společně dostali k závěru, že když už chcete pozorovat gorily, musíte si dát práci. Ale nezoufejte, hlavně když máte tyhle tipy, už jste o krok napřed. Buďte trpěliví, odvážní a hlavně respektujte gorily. Pokud budeme všichni jednat s ohledem na přírodu, můžeme mít kouzelné zážitky, které nikdy nezapomeneme. Ať už najdete skvostné místo v jihozápadní Ugandě nebo podobné krásné místo jinde na světě, nezapomeňte, že když budete respektovat přírodu, bude příroda respektovat vás. A kdo ví, třeba zrovna tam narazíte na gorilí rodinu, která vás okouzlí navždy.

Kouzelný děda
Logo
Shopping cart