Jak najít nejlepší místa pro pozorování hvězd

Ahoj, milí astronomové a amatérští hvězdolupci! Pokud patříte mezi ty, kteří tráví noci obdivováním hvězdné oblohy a touží po dokonalém pozorování, určitě si kladete otázku, jak najít nejlepší místa pro pozorování hvězd. Neutrácejte peníze za drahé teleskopy a objevte s námi, jak tuto aktivitu plně užít!

1. Kde najít nejčistší nebe?

Pokud jste milovníkem hvězdné oblohy, nejčistší nebe můžete najít mimo města, kde světelné znečištění narušuje průzračnost nočního nebe. V ČR máte štěstí, že máme krásná místa, kde si můžete užít nádherný výhled na hvězdnou oblohu. Podívejme se na naše tipy.

Jizerské Hory – střešní okno na nebe, kde si můžete užít nádherný výhled na hvězdnou oblohu a pozorování meteorů. Můžete si zde také vychutnat noční výhled na vesmírnou stanici, která projede nad krajinou v určitý čas. V létě se zde pořádají turistické vycházky, ale doporučujeme zvolit si zimní období, kdy jsou Jizerské hory pokryty měkkým, bílým sněhem, a umožní vám to neopakovatelný zážitek.

Pálava – chráněná krajinná oblast, která se nachází na jihu Moravy s nadmořskou výškou 200–500 m. V této oblasti můžete najít mnoho věží/výhledů, odkud se dá pozorovat hvězdná obloha, a to např. z věže Děvičky nebo z vysílače Mikulčice. Je to také oblíbené místo pro milovníky astrofotografie. Pozor na noční mrazy, nehodláte-li se vydat po pěšinách přes zamrzlé bažiny!

2. Proč byste měli vyzkoušet pozorování hvězd?

Jste milovníkem nekonečného vesmíru a fascinují vás jeho tajemství? Vypadá to, že máme pro vás perfektní zážitek! Pozorování hvězd je skvělou cestou, jak se dostat blíže k hvězdám a obdivovat jejich krásu a lesk. Zde jsou důvody, proč byste měli zvážit pozorování hvězd jako součást vašich cestovních plánů.

 • Pozorování hvězd je jedinečným zážitkem, který vás provede krásným a nekonečným vesmírem.
 • Toto zážitkové putování po hvězdách je skvělou připomínkou, jak je malá naše pozemská existenční realita a jak velké a nádherné univerzum kolem nás opravdu je.

Když si vyberete top destinaci pro pozorování hvězd, můžete se setkat s astronomickými experty, kteří vám umožní vypuknout do neuvěřitelné říše hvězd a planet. Navíc, pokud máte štěstí, můžete být svědkem řady ohromujících atmosférických jevů, jako jsou třeba polární záře nebo stínové hry měsíce.

 • Pozorování hvězd je ideální aktivita jak pro pozorovatele začátečníky, tak pro ty, kteří jsou už letité experty na této oblasti.
 • Můžete se tedy vydat na putování vesmírem s rodinou, přáteli nebo si zorganizovat výlet s kolegy ze školy či ze zaměstnání. Každý z vás si určitě náležitě užije jemné, mlhavé záře nebo tajemství planet opředených hvězdami.

3. Jak si vybrat správné místo pro pozorování?

Možná se rozhodujete, kam jet na svou další dovolenou a plánujete si hlavně odpočinek a pozorování přírody. Jak ale vybrat správné místo, kde budete mít co nejkrásnější zážitky? Zde jsou některé tipy, jak na to.

– Zamyslete se, co vás zajímá nejvíce – horolezectví, potápění, whale watching? Na základě toho se vydejte z Vídně do Chorvatska na potápěčský výlet, nebo z Berlína na Island na pozorování velryb. Nezáleží na tom, z jakého města vyjíždíte – třeba z Prahy nebo Brna – na své oblíbené aktivitě si přijdete na své a navíc si užijete překrásné prostředí.
– Pokud si ještě nejste jistí, kde chcete jet, určitě se podívejte na seznam světového dědictví UNESCO a zakřížkujte si, která místa byste rádi navštívili. Možná jste nikdy neslyšeli o ukrývaném pokladu v Alžírsku, ale jakmile si budete prohlížet seznam, prasknete před nápady. Také si zkontrolujte, co vám umožní právě váš rozpočet – cestování může být drahé, ale s náležitým plánováním můžete ušetřit a užít si kvalitní zážitek bez zbytečných nákladů na luxusní ubytování.

O jaké oblíbené cestovatelské destinaci sníte? Máte nápad, kde byste se v budoucnu rádi vydali na pozorování? Určitě nám dejte vědět, komentujte náš článek a podělte se s námi o své zážitky a tipy!

4. Nejlepší doba na pozorování hvězd?

Je úžasný pocit ležet na zemi a pozorovat hvězdy, zvlášť když se nacházíte v oblastech s minimálním světelným znečištěním. Pokud si chcete užít tuhle magii, je důležité si zvolit správný termín, aby vám nebyly tajemné hvězdy zakryté mraky.

Nejlepší doba na pozorování hvězd je obvykle v létě, kdy je obloha bez mraků a teploty jsou příjemné. Nejoblíbenější místa pro pozorování hvězd jsou horizonty a národní parky. Pokud chcete vidět opravdu mnoho hvězd na obloze, navštivte některé z následujících destinací:

 • Mauna Kea, Havaj – jedno z nejlepších míst na světě pro pozorování hvězd, protože se nachází vysoko v nadmořské výšce
 • Jasper National Park, Kanada – národní park s minimálním světelným znečištěním a s hvězdami, které můžete vidět dokonce i bez dalekohledu
 • Sahara, Afrika – poušť se suchým klimatem a bez mraků, což umožňuje maximální počet viditelných hvězd

Tak neváhejte a vydejte se na cestu za hvězdami. Užijte si nádhernou tmu a neuvěřitelný výhled na hvězdnou oblohu.

5. Co si s sebou vzít na pozorování?

Pozorování přírodních krás je jedinečný zážitek, který stojí za to si užít naplno. Abyste si z něj odnesli maximum, je důležité si s sebou vzít některé věci. Zde je pár tipů:

 • Kvalitní dalekohled – Pokud chcete vidět detaily, je dalekohled nezbytností. Vynaložení nějakých peněz na kvalitní model se vám určitě vyplatí.
 • Dostatečné množství pitné vody – Zapomeňte na limonády a slazené nápoje. Při pozorování si dopřejte čistou a pramenitou vodu.
 • Teplé oblečení – Příroda má své kouzlo, ale také své vlastní představy o teplotách. Nezapomeňte si tedy s sebou vzít dostatečné množství teplého oblečení, které vás udrží v teple i v silném větru.
 • Zdravé a kvalitní pamlsky – Seznamte se s místními tradičními pochoutkami a ochutnejte si je. Pokud nechcete riskovat nepříjemné zdravotní komplikace, volte kvalitní a zdravé pamlsky.
 • Kamera nebo fotoaparát – Dokumentujte své zážitky a šířte je mezi své přátele a rodinu. Kvalitní fotoaparát nebo kamera vám umožní zachytit ty nejkrásnější momenty.

Tak a máte hotovo. Zbývá už jen si vzít s sebou pozitivní přístup a otevřenou mysl. A co je nejdůležitější – užít si zážitek tak, jak to jenom jde!

6. Jak zlepšit své pozorování hvězd?

Pokud chcete zlepšit své pozorování hvězd, prvním krokem je najít vhodné místo pro pozorování. Vyhněte se oblastem s vysokým světelným znečištěním a hledejte tmavá místa daleko od města. Dobrou volbou jsou také národní parky nebo přírodní rezervace s minimem osvětlení.

Dalším krokem je investovat do kvalitních dalekohledů nebo teleskopů, které vám umožní dobře vidět nejen hvězdy, ale také planety a galaxie. Kromě toho, naučte se rozpoznávat nejznámější hvězdné konstelace a sledovat pohyb objektů v nebi. Sledujte také nejnovější pozorování a zprávy o astronomii, abyste zůstali na nejlepší flek a mohli si plně užít krásy vesmíru.

7. Jak najít skryté perly na obloze?

Pokud se snažíte najít skryté perly na obloze, sportovně trochu řečeno, může to být docela utrpení. Ale neděste se! Pro vás máme pár rad. Tady je několik tipů, jak najít ty nejlepší cestovní destinace pro vaši další dovolenou.

1. Zkuste to na Instagramu

Instagram je dnes velmi přínosnou platformou nejen pro influencery, ale i pro cestovatele, kteří hledají inspiraci. Stačí se podívat na hashtagy, jako #travelgram, #travelholic nebo #traveladdict, a najdete mnoho skvělých nápadů na cestovní místa, které se vám budou líbit. Nebojte se sledovat různé uživatele a nechte se inspirovat jejich cestovatelskými fotografiemi.

2. Méně známá místa

Kam jít na dovolenou? To je otázka, kterou si klade mnoho z nás. Často se lidé nakonec rozhodnou pro nejznámější a nejrušnější místa, ale když se trochu snažíte, můžete najít mnoho skvělých a méně známých míst. Místa, která nejsou tak komerční, jsou často romantická a klidná a nejsou tak přeplněná turisty. Použijte Google nebo aplikace jako by Napchaje.cz, abyste našli více unikátních míst. Nebojte se zkusit to i na Airbnb, kde si zarezervujete ubytování a svůj cestovní zážitek zpříjemníte příjemnou atmosférou a kreativními řešeními vašeho domova na dovolené.

Najděte si více klidu v malých, méně známých místech. Nechte se inspirovat vašimi přáteli nebo Instagramem, abyste našli skvělé verbuň ky a piknikujete bez ohledu na čas. Vaše dovolená nemusí být přeplněná turisty a hlukem, prostě si užijte přírodu a pohodu.

8. Nejkrásnější místa pro pozorování hvězd v Česku

Pokud milujete pozorování hvězd, určitě byste neměli opomenout návštěvu těchto skvělých míst v Česku. Zde jsou naše doporučení:

 • Krkonoše – s temným nočním nebem, budete mít zde jedinečnou příležitost pozorovat hvězdy, včetně mléčné dráhy.
 • Bohemian Paradise – penziony a ubytování v blízkosti Chrudimi nabízejí ideální podmínky pro pozorování hvězd a poslech přírody.
 • Slezsko – nachází se zde observatoř, která nabízí veřejné pozorování hvězd každý pátek a pravidelné akce pro veřejnost, jako jsou například temné noc v observatoři.

Další skvělá místa pro pozorování hvězd zahrnují Kokořínsko, Podyjí a Ještědsko-Kozákovský hřbet s množstvím výborných možností k ubytování a bezkonkurenčním výhledem na hvězdnou oblohu večer. Nezapomeňte si připravit deku a teplý nápoj, abyste si užili pouť k nebesům v plné míře.

9. Jak zvládnout pozorování hvězd s dětmi?

Pozorování hvězd je dokonalou aktivitou pro celou rodinu, zvláště s dětmi. Tady je pár tipů a triků, jak si užít pozorování nebe.

 • Připravte si deku nebo lehátko, aby se děti mohly pohodlně posadit nebo lehnout a pozorovat.
 • Vyberte si tiché a temné místo daleko od města, kde je méně světla a více hvězd.
 • Nakupte si mapu hvězd a teleskop, pokud máte zájem podívat se blíže na planety v naší sluneční soustavě.

Poslední, ale ne méně důležité, je mít na paměti bezpečnost. Ujistěte se, že děti nechodí kolem temného prostoru bez dospělého dohledu a dbejte na to, aby měly světlo a byly dobře připoutány k bezpečnému a v blízkosti vašeho pozorovacího místa.

 • Nenechte si ujít nádherné úkazy jako jsou přechody planety Slunce, komet a mnoho dalších v průběhu roku. Podívejte se na kalendář přírodních jevů, aby neunikl žádný z těchto úžasných zážitků.
 • Zapomeňte na mobilní telefony a jiné rušivé prvky. Tento čas by měl být utěšující a klidný, takže se můžete plně věnovat pozorování hvězd s rodinou a dětmi.

10. Jak nejlépe uspořádat romantickou noc pozorování hvězd?

Pokud hledáte způsob, jak strávit romantickou noc pod hvězdami, můžeme vám poradit několik možností. Jednou z nich je najít místo s minimálním světelným znečištěním, abyste mohli pozorovat hvězdy co nejjasněji. Dobrou volbou jsou tedy menší městečka nebo venkovské oblasti, kde není tolik světelných zdrojů. Pokud se vydáte na horu nebo na vesmírně vyhlížející se místo, budete mít větší šanci pozorovat panoramatický výhled na oblohu.

Další možností je vyhledat organizovanou noc sledování hvězd, které jsou nabízeny mnoha astro-sdruženími a astronomickými kluby. Tyto skupiny vám nabídnou často i různé přednášky a workshopy o astronomii a nočním nebi. Pokud si rádi vyluxujete, můžete si zarezervovat některý z hotelů, které se chlubí svým upraveným pozorovatelným prostorem a dalekohledy. Samozřejmě, takové možnosti mají svou cenu, nicméně zkušenost bude určitě nezapomenutelná. Takže teď víš, jak najít ty nejlepší místa pro pozorování hvězd! Ať už se chystáš na romantický večer s partnerem, nebo si jen chceš užít trochu samoty s vesmírem, není nic lepšího než pobýt pod hvězdami. Netrap se tím, že nebudeš mít kde parkovat, nebo že tma bude děsivá. Někdy ty nejlepší zážitky začínají tam, kde končí město. Tak si vezmi spacák, svačinu a pohov a vydej se za dobrodružstvím! A kdyby ses snad ztratil… nevadí, hvězdy tě zavedou zpátky domů.

Kouzelný děda
Logo
Shopping cart