Jak najít nejlepší místa pro pozorování ptáků

Zdá se vám někdy, že plníte vybavení ornitologa, ale nemůžete najít ty nejlepší místa, kde byste si mohli užít nádhernou přírodu a sledovat krásné ptáky? Pak jste na správném místě! V tomhle článku vám poradím, jak najít ta nejlepší místa pro pozorování ptáků. Takže nezapomeňte se na chvíli odpojit od civilizace a připravte své dalekohledy, prohlédněte si mapy a vyrážejte do divočiny!

1. Šest tipů, jak najít nejkrásnější místa na pozorování ptáků

Je to tady! Ptáci letí zpátky do našich koutů, což znamená, že se blíží čas na pozorování ptáků v přírodě. Pokud se rozhodnete, že chcete strávit víkend nebo dokonce celý týden v přírodě, ať už s rodinou, přáteli nebo sami, máme pro vás pár tipů, jak najít nejkrásnější místa na pozorování ptáků.

 • Začněte s návštěvou chráněných oblastí. Jsou to místa, kterým vévodí příroda a kde se můžete těšit na překvapivě mnoho druhů ptáků.
 • Jezera a řeky jsou také skvělým místem pro pozorování ptáků. Na vodních plochách se můžete těšit na opeřence, říčníky, racek, kormorány a mnoho dalších druhů.
 • Ptáci se obvykle shromažďují kolem jistých rostlinných druhů, proto byste měli hledat oblasti, které jsou pro ně důležité, jako jsou močály, mokřady a bažiny.

Nezapomeňte se před cestou informovat o sezóně, kdy ptáci letí a hnízdí, aby vám neuteklo nic důležitého. A v případě, že chcete být více informovaní o druzích ptáků, které chcete vidět, doporučujeme si zakoupit dobrou knihu o pozorování ptáků, kterou můžete nosit s sebou kamkoliv jdete. Ať už se rozhodnete pro kterýkoliv tip, hlavně si užijte krásy přírody!

 • Pokud jste vyznavači adrenalinových sportů, zkuste nějaký druh adrenalinové turistiky, jako je například horolezectví nebo lezení po stromech, a užijte si pozorování ptáků z úplně jiné perspektivy.
 • A když už budete v přírodě, doporučujeme si zabalit spacák, karimatku a stan a prožít nezapomenutelnou noc pod širákem. Potkáte ptáky i za tmy, a co víc, zaznamenáte spoustu dalších zvuků a zážitků pod hvězdným nebem.

2. Kam vyrazit, když chcete zažít nezapomenutelné přírodní zážitky


Pokud jste vášnivý milovník přírody a chcete zažít nezapomenutelné zážitky, doporučujeme vám navštívit tyto krásné přírodní destinace:

 • Římské řeky v Rakousku: S křišťálově čistou vodou, krásnými horskými scenériemi a mnoha aktivitami – rafting, kajak, paddleboarding a další – říční systém v Rakousku vás bude fascinovat. Doporučujeme navštívit řeky Salzach a Inn.
 • Plitvická jezera v Chorvatsku: Plitvická jezera, národní park UNESCO, jsou jednou z nejnavštěvovanějších turistických atrakcí v Chorvatsku. V parku je 16 křišťálově čistých jezer, které jsou propojené kaskádami a vodopády. Můžete se projít po několika kilometrech cest, až na vrchol masivu, odkud se budete moci podívat na celé jezero.
 • Sněhové hory v Alpách: Alpy jsou snovou destinací pro milovníky hor a zimních sportů. Můžete vyrazit na skialpinismus, sešlápnout sněhovou stěnu, lyžovat a sněžnice. Poznejte krásné horské scenérie a posilte své svaly na jednom z náročných výletů.

Pokud hledáte ubytování, doporučujeme zkontrolovat různé možnosti na Booking.com nebo Airbnb. Pokud volíte dopravu, doporučujeme využít veřejnou dopravu, taxíky a pro poznání krajiny, samostatně se pohybovat na kole. Dbejte však na bezpečnostní opatření a pojitění.


3. Zamlaská vám uši na zpěv ptáků? Pojďte objevit místa pro pozorování

Víte, kde najdete nejlepší místa pro pozorování ptáků v České republice? Máte rádi ranní či odpolední procházky a vnímání přírody kolem sebe? Pokud je vaše odpověď „ano“, měli byste navštívit některé z těchto lokalit. Připravte si dalekohled, foťák, papír a tužku a vyrazte na nezapomenutelný zážitek.

 • Krkonoše – Stolová hora
 • Přírodní park Poodří
 • Národní park Šumava – Poledník
 • Český ráj – Prachovské skály
 • Hostýnsko-vsetínská hornatina – holý kopec

Zde můžete pozorovat nejen lokální druhy, ale také stěhovavé druhy, což představuje jedinečnou příležitost vidět ptáky z jiných evropských zemí. Ať už jste profesionálové nebo začátečníci, stojí to za to se na několik hodin nebo dokonce celý den vydat na tato pozorování. Na místě si můžete také koupit nějaké občerstvení nebo si s sebou doneste piknikový koš se svými oblíbenými svačinkami a nápoji.

4. Kdy a kde najdete nejvíce druhů ptáků v Česku?

Pokud jste nadšenec ptáků a chcete se v Česku věnovat jejich pozorování, není třeba cestovat na druhý konec světa. Naše země totiž skrývá několik míst, kde můžete spatřit množství různých druhů ptáků. Začněte na jižní Moravě, kde se nachází ptačí oblast Pálava. Táhne se podél řeky Dyje a při návštěvě této oblasti si můžete vychutnat krásné výhledy na vinice a velký množství ptáků, včetně raritních druhů, jako je konipas horský nebo lejsek malý.

Dalším místem, které stojí za návštěvu, je České středohoří. Toto pohoří se rozprostírá v severní části Čech a v našich končinách patří k nejbohatším oblastem co se týče ptactva. Na východním svahu Vrchem Kokorína se například vyskytuje orlovec říční a čáp bílý. Ve středisku Císařský kámen v Jičínské pahorkatině zase spatříte orla královského a lva říčního. Zajímavostí je, že v této oblasti jsou kromě ptáků, i zastoupeny druhy živočichů, jako jsou ptactvo jako káně lesní či strakapoud velký, netopýři a ještěrky.

Všechna tato místa jsou snadno dostupná automobilem nebo veřejnou dopravou. Pokud se rozhodnete věnovat se pozorování ptáků v Česku, zkontrolujte, zda máte potřebné vybavení, jako dalekohled, fotoaparát, vhodné boty a oblečení. Připravte si svůj seznam druhů ptáků, aby vám úspěšné pozorování co nejvíce usnadnil. A nezapomeňte si užít krásy přírody a pocit svobody a klidu, který vám ptáci nabídnou.

5. Nechce se vám jen tak sedět u televize? Zkuste to s pozorováním ptáků!

Ptáci jsou fascinující stvoření, která nás mohou překvapit svým zpěvem, barvami a chováním. A není třeba cestovat daleko, abychom si toto divadlo přírody mohli vychutnat naplno. Už jste slyšeli o Ptačích základnách? V České republice se jich nachází několik desítek, a jsou výborným místem pro pozorování ptáků v přírodě. Nejznámější jsou třeba Ptačí oblast Šumava, Ptačí pozorovatelna Číčov, nebo Ptačí oblast Demänovská dolina na Slovensku. Tyto oblasti disponují specializovanými stavbami a vybavením, které umožňují pozorování a fotografování ptáků z několika úhlů, aniž by se vylomili z jejich přirozeného prostředí. A samozřejmě – odborníci vám zde rádi poskytnou rady a tipy, jak pozorování i fotografování zlepšit a co nejvíce využít.

 • Co s sebou:- Kvalitní dalekohled –Dostatek vody a jídla – Něco na sezení – Případně fotopřístroj – Strpení
 • Kdy a kam:- Ptačí oblasti na Šumavě jsou otevřené od dubna do října, jiné lokality mají jiné termíny- Nejlepší doba pro pozorování ptáků je brzy ráno, nebo pozdě odpoledne – Když se těšíte na konkrétní druh – zjistěte si, kdy je nejvhodnější doba pro jeho pozorování a jakým způsobem

Tak neváhejte a zamiřte do Ptačích základen za krásnými zážitky a plněním svých přánívšech milovníků ptáků.

6. Strávit den v přírodě a učit se zároveň? Zkuste pozorování ptáků!

Tento tip je určen hlavně pro ty, kteří milují přírodu a zvířata. Pokud hledáte aktivitu, která spojí zábavu s učením, zkuste pozorovat ptáky v přírodě. V Čechách můžete najít mnoho krásných zákoutí, kde se vyjímají různé druhy ptáků. Návštěvu těchto míst lze doporučit rodinám s dětmi, ale i jednotlivcům, kteří se rádi sami učí a zkoušejí nové věci.

Pro pozorování ptáků nebudete potřebovat mnoho vybavení. Důležité jsou ale dobré dalekohledy a kvalitní knihy, které vám pomohou identifikovat různé druhy ptáků. K dispozici jsou také různé aplikace a webové stránky, které vám pomohou najít nejlepší místa pro pozorování a poskytnou vám informace o jednotlivých druzích ptáků. Kromě toho si můžete najmout místního průvodce, který vám zajistí lety a vysvětlí vám vše, co potřebujete vědět o pozorování ptáků v přírodě.

7. Procházka v přírodě se stala zábavou – jak se spoustou ptáků!

Procházka v přírodě je vždy skvělým způsobem, jak si odpočinout od městského shonu a vychutnat si nádherné scenérie. Pokud se navíc rádi díváte na ptáky, můžete mít během procházky s nimi hodně zábavy. V České republice je mnoho krásných lokalit, kde můžete pozorovat ptáky.

Jednou z nich je například Chráněná krajinná oblast Lužické hory. Tento region nabízí úchvatné lesy plné různorodých druhů ptáků. Pokud si s sebou vezmete dalekohled, můžete si je v klidu prohlédnout a podívat se, jak se chovají. Jinou zajímavou lokalitou je pak Labské pískovce. Zde můžete vidět například orly nebo supy, kteří se volně prohánějí nad skalními soutěskami. Pro ty, kteří nechtějí odjet daleko, nabízí i naše hlavní město Praha několik skvělých míst, kde můžete pozorovat ptáky, například Divokou Šárku nebo Lesopark Hostivař.

8. Ptáci jsou vaše vášeň? Tak tyto lokality si rozhodně nenechte ujít!

Pokud máte vášeň pro ptáky, rozhodně byste neměli přehlédnout některá místa, která jsou určena speciálně pro vás. Jedním z nich je například Biebrza Marshes v Polsku. Tato oblast je známá díky své velké rozmanitosti ptáků, mezi kterými najdete například orly nebo volavky. Navštivte tuto lokalitu během jara, kdy se zde kromě ptáků můžete těšit i na kvetoucí louky a vůně křoví.

Dalším skvělým místem pro milovníky ptáků je National Park Kruger v Jihoafrické republice. Tento národní park je jedním z největších na africkém kontinentu a kromě slonů, lvů a leopardů zde můžete spatřit i mnoho druhů ptáků. Mezi nejvýznamnější patří například lví dravci nebo tučňáci. Doporučujeme navštívit park v období sucha, kdy je nejlepší viditelnost a také se zde nejčastěji shromažďují zvířata, včetně ptáků.

9. Nápady, jak najít ta nejlepší místa pro pozorování ptáků

Jste nadšený milovník ptáků a hledáte nejlepší místa pro sledování těchto křehkých tvorečků? Máme pro vás připraveny nejlepší tipy! Pokud rádi objevujete nová místa s přírodou a nedaleko vašeho bydliště, máme pro vás skvělé destinace, kam se můžete vydat na pozorování ptáků.

Jedním z nejlepších míst pro sledování ptáků je Krkonošský národní park. Tento park je plný krásné přírody, ale také mnoha druhů ptáků. Pokud se chcete vydat na turistiku a zároveň se těšit z pohledu na výjimečné ptáky, Krkonoše jsou pro vás tou správnou volbou. Nezapomeňte s sebou vzít dalekohled, abyste dokázali lépe pozorovat ptáky a mohli si tak užít tuto krásnou zážitkovou turistiku.

Další skvělou destinací pro pozorování ptáků je CHKO Třeboňsko. Toto území se rozprostírá v jižních Čechách a je bohaté na mnoho druhů ptáků. Můžete zde nalézt různé druhy hus, ale také bažanty či vodní ptáky. Doporučujeme vám projít se po území rybníků, abyste se mohli těšit z pohledu na tyto skvělé ptáky a vedle toho i užívat si krásnou přírodu.

10. Máte rádi výlety do přírody? Tak tady jsou tipy, jak je obohatit o pozorování ptáků!

Pokud máte rádi výlety do přírody a navíc se zajímáte o pozorování ptáků, máme pro vás několik tipů, jak si svůj výlet obohatit. Nechte se unést křikem orlů, pěkným zpěvem pěnkav nebo dokonce viděním ohroženého druhu, a to vše s naší pomocí.

1. Vydejte se na Birdwatching Tour – Pokud se chcete plně věnovat pozorování ptáků, je pro vás ideální organizovaná Birdwatching Tour s průvodcem, který vás provede nejen nejkrásnějšími místy, ale také vás naučí, jak rozeznat druhy. Doporučujeme tuto aktivitu například v Národním parku Šumava.

2. Zarezervujte si ubytování v blízkosti ornitologického centra – Pokud se chcete dozvědět více o ptácích a místních druzích, ubytování blízko ornitologického centra je pro vás tou nejlepší volbou. Zde si můžete prohlédnout různé druhy ptáků, učit se o jejich životě a o úsilí na zachování ohrožených druhů. Pokud se například vydáte do Českého ráje, doporučujeme ubytování v blízkosti ornitologického centra Anna.

Nenechte si ujít tuto jedinečnou příležitost pozorovat ptáky ve volné přírodě a naučit se více o životě těchto krásných tvorů. Zajisté si to užijete!

A tak, pokud jste se rozhodli stát se ozbrojenými pozorovateli ptáků, nezapomeňte, že nejlepší způsob, jak to udělat, je najít ta nejlepší místa pro pozorování ptáků. Sledujte své okolí, poslouchejte zpěv ptáků a neváhejte se vydat na cestu. Prozkoumejte svět kolem sebe a najděte své oblíbené místo, kde se můžete těšit na pohled na naše krásné ptáky. A když už ten první jarní sníh pomalu taje, nezapomeňte si vzít své dalekohledy, sezenout si do trávy a připravit si termosku horkého čaje. Protože co jiného by mohlo být lepší než slunce na obloze a zpěv ptáků kolem vás? Příroda je krásná – a díky pozorování všech těch krásných ptačích druhů, se stává ještě krásnější. Tak co tedy říkáte? Jdeme na to!

Kouzelný děda
Logo
Shopping cart