Jak najít nejlepší místa pro pozorování velryb

Chtěli bychom vám prozradit tajemství. Tajemství, které se skrývá daleko za horizontem, kde se obrovské mořské savci hrnou společně ve velrybích tunelech. Ano, mluvíme o pozorování velryb, což je zážitek, který si může každý z nás užít pouze v některých částech světa. Pokud chcete vidět tyto nádherné obří tvory na vlastní oči, bude pro vás základem vědět, jak najít ta nejlepší místa. Připravte se na úžasnou cestu plnou adrenalinu a zároveň klidu, když budete sledovat tyto fascinující velryby v jejich přirozeném prostředí.

1. Kde můžete spatřit obřího mořského tvora?

Milujete-li námořní příšery, pak je určitě místo, kam byste měli zavítat, Velká Británie! A konkrétně přístav Whitby, kde byl poprvé spatřen obří mořský tvor. Zde můžete prozkoumat město a zároveň se vydat na loď a pokusit se o hledání této mýtické bytosti.

Když budete už v této oblasti, určitě navštivte i Skotsko, kde můžete ochutnat skotskou whisky a navštívit jednu z nejkrásnějších pláží Spojeného království – Luskentyre na ostrově Harris. V této divoké krajině můžete vidět také delfíny a tuleňové, takže pokud máte rádi přírodu a zvířata, je to pro Vás to správné místo!

2. Lovíte velryby jako hledání pokladu? Nenechte si uniknout ty nejvzácnější!

Pokud máte rádi přírodu a adrenalin, určitě byste si neměli nechat ujít možnost vyrazit na lov velryb! Tento neuvěřitelný zážitek si můžete užít například na Aljašce nebo v Norsku, kde se nacházejí některá z nejlepších míst pro pozorování a lovu těchto obřích mořských savců. Většinou se jedná o organizované výlety s odbornými průvodci, kteří vám umožní vidět velryby zblízka a dokonce se s nimi můžete i potápět!

Pro tuto aktivitu je vhodné vybrat si ubytování v blízkosti lokalit, kde se velryby vyskytují nejčastěji. Doporučujeme vyhledat například ubytování v oblasti Icy Strait nebo Point Adolphus na Aljašce, kde jsou velryby k vidění téměř po celou dobu sezóny. Pokud vám to finančně vyjde, rozhodně stojí za to si pronajmout vlastní loď a tuto aktivitu si užít celý den. Nezapomeňte si též vzít s sebou kvalitní foťák (ideálně vodotěsný!), abyste si mohli domů odvézt nezapomenutelné fotky!

4. Kde jsou nejvíce pravděpodobná místa, kde se můžete setkat s velrybami?

Jsou určitá místa, kde je více pravděpodobné, že spatříte velryby, protože některé druhy se vyskytují v určitých oblastech světa. Pokud chcete vidět tyto obrovské savce, můžete zvážit návštěvu následujících míst:

 • Island – Tento studený ostrov je jedním z nejlepších míst na světě, kde se můžete setkat s velrybami. Jeho vody jsou dobře známé pro své velké populace druhů, jako jsou plejtváci a chudáci.
 • Norfolk Island – Tento ostrov ležící v Tichomoří má skvělé možnosti pro pozorování velryb. V období od června do října se máte největší pravděpodobnost setkat s migrujícími velrybami, kteří se vydávají na dlouhou cestu z Antarktidy do tropických vod.
 • Kaikoura, Nový Zéland – Tento městys v Jižním ostrově je slavný pro své pozorování velryb z lodí a letadel. Můžete vidět chráněné druhy, jako jsou chudák nebo plejtvák, které se vyskytují v oblasti v průběhu celého roku.

Jakmile si vyberete místo k návštěvě, ujistěte se, že máte vhodnou dopravu k dosažení cíle a zpět domů. Kromě toho, mějte na paměti, že vybavení místních průvodců a ubytování mohou mít pro vaše zážitky na daném místě zásadní vliv. Buďte připraveni na nezapomenutelnou zkušenost při pozorování ohromujících velryb na některém z těchto úžasných míst.

5. Jaké jsou vhodné sezóny pro pozorování velryb?

Pokud hledáte výjimečný zážitek, pozorování velryb je určitě tou správnou volbou. Aby však vaše cesta byla úspěšná a viděli jste co nejvíce těchto obrovských mořských savců, je důležité vědět, kdy je pro něj vhodná sezóna.

 • Pro ty, kteří chtějí vidět velryby ve svém přirozeném prostředí na vlastní oči, je nejlepší cestou vyrazit na konci prosince do března. V tomto období se totiž velryby přesouvají z Antarktidy na sever a můžete je pozorovat například v Peru nebo Jižní Africe.
 • Další skvělou destinací pro pozorování velryb je Kanada. Tato země nabízí možnost pozorování velryb celoročně, ale sezóna na východním pobřeží Kanady je mezi květnem a listopadem. V této době můžete sledovat velryby jak se potápějí, hrají si ve vodě a plavou podél pobřeží.

Je důležité si uvědomit, že ne vždy je pozorování velryb výsledkem vaší vůle. Určitou roli hraje i příroda a počasí, které může ovlivnit vaše pozorování. Proto doporučujeme si před cestou ověřit aktuální informace a sjednat si vhodného průvodce, který vám pomůže s pozorováním a doporučí vám nejlepší místa.

6. Tipy od místních: Kudy jdou velryby na večeři?

V Praze se nachází mnoho skvělých míst, kde se můžete najíst, ale pokud hledáte opravdu netradiční zážitek, pak se vydejte do restaurace Jáma v Podskalí. Tato restaurace nabízí unikátní zážitek nejenom pro turisty, ale i pro místní. Budete si moci vychutnat chutnou a čerstvou rybu a sledovat přitom podvodní svět, který se odehrává přímo pod vámi. Pojďte se podívat na to, jak velryby chodí na večeři!

Kromě restaurace Jámy můžeme navštívit také restauraci Černá ovce. Tato restaurace nabízí skvělou atmosféru a vynikající jídlo. Nabízí se zde mnoho druhů ryb a rybích pokrmů. Pokud máte rádi netradiční jídla a nechcete se nudit, pak je toto místo ideální volba pro vás. Zajímavostí této restaurace je, že jako jediná v Praze má své vlastní rybí farmu, kde se chovají ryby pro restauraci.

7. Plujete na dobrodružství: Zajímavé zkušenosti při pozorování velryb

Máte chuť na něco exotického a nezapomenutelného? Co takhle se vydat na pozorování velryb do překrásného prostředí? Také jste se někdy chtěli dostat na palubu výletní lodi a být svědkem záznamů těchto ohromujících tvorů v pohybu?

Pokud ano, rozhodně stojí za to navštívit destinace, jako jsou Aljaška, Plavba kolem Antarktidy nebo pobřeží Jihoafrické republiky. Tyto mistrovské klenoty nabízejí wide range of accommodations from hotels to lodges to campsites and, of course, expeditions to see the whales up close.

 • Při své cestě si pamatujte, že je důležité zachovávat respekt vůči velrybám a jejich životnímu prostředí.
 • Je také dobré si předem zjistit, v jaké době roku je nejlepší vydat se na pozorování velryb a jak si zarezervovat své místo na lodi nebo expedici.
 • Takže se dejte do plánování vaší největší dobrodružné cesty a navštivte tyto nezapomenutelné destinace pro pozorování velryb.

8. Jak si připravit vybavení pro pozorování velryb?

Chystáte se pozorovat velryby a nevíte, jaké vybavení připravit? Nebojte se, mám pro vás pár tipů, které vám pomohou připravit se na tuto nevšední aktivitu.

Jedinou věcí, kterou musíte mít, jsou samozřejmě dalekohledy. Doporučuji pořídit si silné dalekohledy, které vám umožní pozorovat velryby z větší vzdálenosti, aniž byste je rušili. Dále byste měli zvážit, zda počítáte s pozorováním velryb ze souše nebo z lodi. Pokud se chystáte na pozorování z lodi, určitě nezapomeňte na kvalitní nepromokavé oblečení, které vás ochrání před vodou a větrem.

Pro souš se skvěle hodí teleskopické stojany, díky kterým budete mít dalekohled v pevné poloze a budete se moci soustředit na pozorování. Pokud nevíte, kde byste mohli takové vybavení sehnat, můžete se podívat na internetu nebo si poradit s místními prodejci sportovního vybavení. Zkrátka, s trochou přípravy si můžete užít nezapomenutelný zážitek při pozorování velryb a to v pohodlí a bezpečí.

9. Proč by vás měli být opatrní při pozorování velryb?

Pozorování velryb je zážitek, o kterém sní každý milovník oceánu. Nicméně, je důležité mít na paměti, že velryby jsou obrovská a silná zvířata a turisté by měli chránit nejen sebe, ale i tyto nádherné tvory. Zde jsou některé důvody, proč byste měli být opatrní při pozorování velryb:

 • Velryby mohou být nebezpečné. Ačkoli jsou velryby skvělí plavci, mohou se stát agresivními, pokud se cítí ohrožené. Pokud připlujete příliš blízko a rušíte je, mohou zaútočit.
 • Je důležité dodržovat zákony týkající se ochrany velryb. V některých oblastech jsou velryby chráněné a turisté by měli dodržovat pravidla pro jejich ochranu. To může zahrnovat regulaci počtu lodí, které mohou najednou pozorovat velryby, minimální vzdálenosti, kterou musí držet a další omezení.

Stejně jako při všech outdoorových aktivitách, je důležité být připraven na pozorování velryb. Informujte se o základních pravidlech ochrany velryb a dodržujte je, abyste neohrozili sebe ani tyto krásné tvory.

10. Pamatujete si pravidla a etiku pro pozorování velryb?

Pravidla a etika pro pozorování velryb

Pozorování velryb je nezapomenutelný zážitek, ale musíte dodržovat určitá pravidla a etiku. Zde je několik tipů, které byste měli mít na paměti při pozorování velryb:

 • Neblížte se k velrybám na vzdálenost menší než 100 metrů. Nesnažte se je rušit a nevytvářejte kolem nich hluk.
 • Neplavte blízko taila velryb, protože mohou být nebezpečné a mohou vás zranit. Pokud vidíte, že velryba začala plavat opačným směrem, je to signál, že máte být opatrní.
 • Neposkytujte velrybám jídlo ani se je snažte krmit. Mohou se stát závislými a ztratit schopnost potravy hledat samy.
 • Ujistěte se, že máte povolení k pozorování velryb od místních orgánů a dodržujte všechny místní zákony a předpisy.

Pamatujte si, že velryby jsou divoká zvířata a zaslouží si naše respektování a ochranu. Dodržování těchto pravidel a etiky pomůže udržovat velryby v bezpečí a zároveň vám umožní vychutnat si pohled na tato zvířata a jejich úžasné chování.

A tak jsme se společně podívali na to, jak najít nejlepší místa pro pozorování velryb. Ať už se rozhodneš pro pobřežní výlet nebo si zarezervuješ místo na lodi, vždycky se můžeš těšit na jedinečné zážitky a krásné přírodní scenérie. Pokud se ti naskytne možnost vidět velryby v jejich přirozeném prostředí, neváhej a ponoř se do téhle nádherné zkušenosti. A pokud už máš nějaké tipy, kam vyrazit, dej nám vědět v komentářích! Budeme rádi, když nám pomůžeš rozšířit seznam nejlepších velrybích pozorovatelenních míst.

Kouzelný děda
Logo
Shopping cart