Jak si užít dovolenou na Moravském krasu

Máte pocit, že vaše dovolené nedosahují vašich očekávání? Potřebujete trochu inspirace, abyste splnili své sny o úžasné dovolené? Pokud ano, nevyčerpávejte se hledáním, protože jsem tu, abych vám pomohl najít krásné místo na vaší příští dovolenou. Moravský kras, přátelé! Jedno z nejúžasnějších míst, které si můžete vybrat pro vaši příští dovolenou. Takže posaďte se, relaxujte a dejte mi šanci vás přesvědčit, že Moravský kras je skutečně amazing!

1. Příroda jako nejlepší relaxace? Na Moravském krasu si ji užijete na plno!

Pokud toužíte po krásné přírodě, Moravský kras je pro vás ideálním cílem! Toto úžasné území nabízí nádherné scenérie, které zaručeně okouzlí každého návštěvníka. Podívejme se na některé z nejvýznamnějších turistických atrakcí, které můžete navštívit a užt si zde přírodu na plno!

– Jedním z nejznámějších a nejmalebnějších míst v Moravském krasu je Punkevní jeskyně. Jedná se o nádherný podzemní systém, který tvoří říčka Punkva. Projdete si zde krásnou prohlídku a podivná krasová území vás okamžitě uchvátí. Navíc se můžete těšit na krásné jezírko, které vás bude rozhodně bavit!

– Nemůžeme zapomenout na Sloupsko-šošůvské jeskyně. Tyto jeskyně nabízejí neuvěřitelně krásné scenérie a výhledy, které jinde neuvidíte. Prohlídky jsou tady i pro začátečníky a jsou ideálním způsobem, jak se blíže seznámit s krasovou přírodou. Na terénní procházku se určitě vyplatí si vzít své nejpohodlnější boty a užít si tak příjemný a klidný den v nádherné přírodě.

2. Kde se najíst a přitom ochutnat kus Moravy? Tipy na nejlepší restaurace v okolí

Morava je domovem nekonečné řady tradičních pokrmů a dezertů, a proto stanovit seznam nejlepších restaurací v regionu není jednoduchou úlohou. Připravili jsme pro Vás seznam tří restaurací, kde si můžete vychutnat lahodnou kuchyni Moravy a svezete se na nejlepších chutích této oblasti.

Návštěvu Moravy začněte v restauraci Šalanda, která se pyšní mnoha oceněními nejen za kvalitu jídla, ale i prostředí samotného podniku. Ve Šalandě si ochutnáte i řadu místních vícechodových menu z kvalitních surovin. Šalanda je ideálním místem, kde si můžete po náročném dni užít momenty klidu a relaxace s vašimi blízkými. Další skvělou volbou je Hospůdka U Tří kuřátek, kde můžete ochutnat mimo jiné nejchutnější Moravskou svíčkovou s houskovým knedlíkem. Tato hospoda nabízí skvělou atmosféru a přátelskou obsluhu, která Vám udělá pobyt co nejpříjemnější. Pokud máte chuť něco sladkého, určitě navštivte cukrárnu Myslík, která svými ručně vyráběnými koláči a zákusky rozzáří Vaše smysly a rozhýbe i chuťové pohárky těch nejnáročnějších kritiků.

Nemůžete projet Moravou a neokusit zdejší kuchyni. Seznam tří nejlepších restaurací v regionu byl sestaven podle kvality jídla, atmosféry restaurace a obsluhy, abyste si svůj pobyt zde co nejvíce užili. Tak s chutí do kulinářského ráje Moravy!

3. Do Macochy nebo Punkevních jeskyní si s sebou nezapomeňte vzít tohle!

Je to tady! Vaše cesta do Macochy nebo Punkevních jeskyní je naplánována a Vy si už jen připravíte věci. Ale počkejte! Jestli jste cestovatel, máme pro vás pár tipů, jak byste mohli své zážitky vylepšit. Takže buďte, prosím, pozorní, následující tipy by Vám mohly být velmi užitečné.

  • Pohodlné boty: Jeskyně mohou být kluzké a mokré. Dobré boty zajistí pohodlí a bezpečnost. Pokud Vám záleží na fashion, zkuste najít něco, co kombinuje styl s pohodlím.
  • Kaštanová komise: Na konci prohlídky Punkevních jeskyní nebo cesty kolem Macochy, možná budete chtít ochutnat tradiční místní pochoutku – kaštanovou komisi. Místo krutýnu, ovoce a zeleniny a dalšího jídla, si dopřejte chuť místní kuchyně. Tak poslední bakalářská rada, nejezte moc lískového košíku, ať máte žebráků co dávat 😉

Vím, že to nejsou velké a upřednostňované detaily, ale když o nich někdo mluví, mohou opravdu udělat rozdíl.

4. Proč si na dovolené v okolí Moravského krasu dovolit alespoň jeden bike trip?

Pokud hledáš dovolenou plnou dobrodružství, Moravský kras je pro tebe ideální destinací! A co lepšího pro objevování přírody a zároveň pro získání dávky adrenalinu, než si pronajmout kolo a projet se po krásných stezkách? Podívejme se na některé z důvodů, proč bys měl/a alespoň jednou za svou dovolenou v této oblasti zkusit bike trip.

1. Nádherné výhledy z vrcholků kopců
Pokud máš rád/a výhledy, určitě musíš zkusit projet se na kole nahoru na vrcholky kopců v okolí Moravského krasu. Například z kopce Kůlna se nabízí nádherný výhled na celou krajinu, která se v tomto regionu nachází. Pokud si troufáš na delší výlet, můžeš jet až na vrchol Macochy, kde tě čekají fantastické výhledy na údolí a okolní lesy.

2. Zájem o cykloturistiku neustále roste
Ačkoli Moravský kras je jednou z nejkrásnějších lokací pro cykloturistiku, stále se zde netlačí tolik lidí jako na jiných turisticky oblíbených místech. Proto si můžeš užít nezapomenutelné zážitky na kole, aniž by ses musel/a trápit davem dalších turistů. Své kolo si můžeš zapůjčit v množství míst v okolí, najít dobrou trasu a vyrazit do přírody na vlastní pěst. A co je důležitější, cykloturistika nezatěžuje tak přírodu jako autem nebo autobusem, takže si můžeš užít krásné prostředí bez pocitu špatného svědomí.

5. Ubytování v přírodě – kde na Moravském krasu najdete to nejlepší?

Pokud se rozhodnete strávit dovolenou v přírodě a zajímá vás konkrétně Moravský kras, můžete si vybrat z mnoha možností ubytování, které Vám toto nádherné místo nabízí. Zde jsou některé z nejlepších:

  • Kemp u Milotického rybníka: Tento kemp se nachází v blízkosti Milotic, nedaleko od propasti Macocha. Je to klidné a tiché místo, umístěné přímo u rybníka, kde můžete rybařit, plavat a relaxovat. V kempu jsou k dispozici chatky, karavany a stanování.
  • Hotel Skalní mlýn: Tento hotel se nachází přímo v údolí Punkvy, kde se můžete vydat na nádhernou procházku po stezce kolem řeky. V hotelu se nachází restaurace a wellness centrum, takže si můžete užít na plno. Je vhodným místem pro rodiny s dětmi.

Čeká Vás zde mnoho příležitostí k výletům a poznání zdejší přírody. Nebojte se vydat z města a užijte si krásu Moravského krasu!

6. Degustace místních vín – tipy na nejlepší vinotéky v okolí

Pokud si chcete pochutnat na lahodných místních vínech, určitě vám doporučujeme navštívit některou z našich nejlepších vinoték v okolí. Začněte třeba v biovinotéce Repen, kde se mohou ochutnat nejen vyhlášená moravská vína, ale i biovína s certifikací Demeter. Další zastávkou by mohla být vinotéka Objektiv, která se specializuje na mladá vína, přímo od místních vinařů.

Pokud byste chtěli ochutnat vína pečlivě vybíraná z celé Moravy, pak se vydajte do Atria Vinotéky, která nabízí vína od více než třiceti vinařů. Pro milovníky aromatických vín z odrůdy Sauvignon Blanc doporučujeme vinotéku Podobora, kde se házejí zajímavé odrůdy z této oblasti. A pokud byste si rádi pochutnali na vínech skvělé kvality v aute, využijte služby Moravského vinařského expresu, který vás zaveze k těm nejlepším vinařstvím v okolí.

7. Jak si užít dovolenou na Moravském krasu s dětmi – tipy na nejlepší rodinné aktivity

Pokud se rozhodnete strávit dovolenou na Moravském krasu s dětmi, máte mnoho možností, jak si užít spoustu zábavy a dobrodružství. Zde je několik tipů na nejlepší rodinné aktivity, které nejenže pobaví vaše děti, ale i vás samotné.

Jeskyně
Moravský kras je známý svými krásnými jeskyněmi. Jednou z nejznámějších jeskyní je Kateřinská jeskyně, která nabízí unikátní zážitek z prohlídky podzemních prostor. Pokud máte rádi dobrodružství, můžete se vydat na prohlídku jeskyně Punkevní, kde můžete vidět podzemní řeku a navštívit největší podzemní propast v Evropě. Vaše děti budou nadšené ze zážitků, které nabízí prohlídka jeskyní, kde uvidí kouzelné podzemní jezírka, dráty a další zajímavosti.

Koně
Na Moravském krasu najdete mnoho rančů, kde si můžete pronajmout koně pro celodenní vyjížďky do okolí. Vaše děti určitě ocení nový zážitek spojený s koňmi. Vy si zase užijete krásnou krajinu, kterou tímto způsobem můžete objevovat.

8. Jak na výlet do Moravského krasu připravit svůj pes?

Příprava psa na výlet do Moravského krasu

Moravský kras nabízí nádherné přírodní scenérie a nevšední zážitky nejenom pro lidi, ale i pro pejsky. Pokud si chcete užít této oblasti společně se svým čtyřnohým kamarádem, určitě se musíte připravit správně. Zde jsou nějaké tipy, na co si dát pozor a jak na to.

  • Balení správné výbavy – Kromě základních zásob jako jídlo, vodu a obojek s vodítkem, se ujistěte, že pejsek má dostatek čistého prostoru a nezbytné léky, pokud je potřebuje. Také přibalte jeho oblíbenou hračku nebo přikrývku, aby se cítil jako doma.
  • Zdravotní stav – Před výletem do Moravského krasu byste měli navštívit veterináře, který ověří zdravotní stav vašeho psa. Pokud má psík nějaké zdravotní problémy, měli byste to zvážit předem a naplánovat vhodnou trasu a aktivity dle jeho potřeb.

Pamatujte také na to, že mnoho oblastí v Moravském krasu je chráněno, a proto je potřeba dodržovat pravidla a zákazy vstupu. Pokud respektujete přírodu a vše co k ní patří, budete mít spolu s vaším psem nezapomenutelný zážitek z této krásné oblasti.

9. Co si vyzkoušet v Moravském krasu, pokud jste tam už několikrát byli?

Pokud jste již navštívili Moravský kras, pravděpodobně jste viděli jeho nejvýznamnější přírodní památky jako Punkevní jeskyně, Kateřinskou jeskyni nebo propast Macocha. Ale stále existuje mnoho dalších zážitků, které můžete v této oblasti zažít. Pokud chcete užít si Moravský kras z jiného úhlu pohledu, doporučujeme následující aktivity:

Zkusit via ferratu v Jedovnicích: Jedovnický kras nabízí skvělé podmínky pro horolezecké aktivity. Via ferrata v Jedovnicích je způsob, jak si užít horolezení v bezpečném prostředí. Jedná se o horolezeckou stezku vybavenou kovovými prvky, které vám umožní bezpečně vystoupat na vrchol skalní stěny. To vše za doprovodu zkušeného instruktora.

Navštívit koňský ranč: Kromě přírodních památek Moravského krasu, má tato oblast také svůj specifický kulturní a historický ráz. Navštivte koňský ranč a projeďte se na koni po okolí. Tuto činnost si mohou užít dospělí i děti. A na konci dne se můžete těšit na tradiční grilování.

10. Přijíždíte na víkend na Moravský kras? Tady jsou tipy na nejlepší místech, které při kratší návštěvě určitě nevynecháte

Nejlepší místa k návštěvě v Moravském krasu

Přijeli jste na víkendový výlet na Moravský kras a chcete co nejvíce využít svého času? Podívejte se na následující doporučení na místa, která byste si při kratší návštěvě neměli nechat ujít.

  • Punkevní jeskyně – jedna z nejznámějších jeskyní v České republice, která nabízí pohled na podzemní řeku a impozantní podzemní prostory. Doporučujeme si zajistit vstupenky předem, aby se vyhli frontám a zajistili si své místo na prohlídce.
  • Macocha – zřejmě nejznámější atrakce na Moravském krasu. Tato propadlina je ohromující a nabízí krásné výhledy na okolní krajinu. Doporučujeme se vydat i na prohlídku propasti, kde se dá dostat až ke dnům vodopádu.
  • Balcarka – tato vápencová jeskyně je o čtyři kilometry dlouhá a nabízí návštěvníkům krásné krápníky a sintrové nárusty. Prohlídka trvá asi hodinu a půl a doporučujeme si s sebou vzít teplejší oblečení.
  • Krápníková jeskyně Sloupsko-Šošůvské jeskyně – tato jedinečná jeskyně nabízí návštěvníkům nejen krásné krápníky, ale také podzemní jezírka a říčku. Prohlídka trvá asi hodinu a doporučujeme si ji rezervovat předem.

Navštěvování Moravského krasu může být skvělý způsob, jak strávit víkend s rodinou a přáteli. S těmito atrakcemi určitě nezklamete a budete mít mnoho vzpomínek na krasovou oblast, které Vám zůstanou na celý život.

Tak a máme to za sebou! Doufáme, že jste si díky našim tipům užili bezstarostnou dovolenou na Moravském krasu naplno. Nyní už stačí jen užít si těch posledních chvil strávených v této malebné části naší republiky a těšit se na další dobrodružství. Nezapomeňte se pochlubit svými zážitky s přáteli a rodinou a už teď snít o další cestě. My vám přejeme hodně štěstí při plánování a věříme, že se brzy uvidíme na některém z míst, které jsme vám doporučili!

Kouzelný děda
Logo
Shopping cart