Jak si užít dovolenou v Novohradských horách

Protože se blíží léto, nemůžeme nechat koukat jak stojí, a proto jsme připravili návod, jak si užít nejlepší dovolenou v Novohradských horách. Což je česká oblast plná dechberoucích tunelů a skal, která by mohla být ideálním místem pro kohokoli, kdo touží zažít dobrodružství bez nutnosti putovat příliš daleko od domova. V tomto článku vám ukážeme všechny tajemství této oblasti i to, jak se z ní vyhnout turistickým davům, abyste si mohli užít nádherného a tichého pobytu mezi srdcemi tajemných hor. Tak pojďme na to!

1. „Tak pojďme přepadnout Novohradské hory naším dovolenkovým štěstím!“

V české republice se nachází spousta skvělých míst k prozkoumání a mezi nimi jsou i Novohradské hory, které vám mohou nabídnout nezapomenutelný dovolenkový zážitek!

Těšit se můžete na krásnou přírodu, rozmanité turistické trasy pro pěší i cyklisty, historické památky a mnoho dalších atrakcí. Při své návštěvě Novohradských hor rozhodně nevynechejte následujícími:

 • Zřícenina hradu Dívčí kámen – Na tomto místě se můžete pokochat krásným výhledem do okolí a zároveň se dozvědět více o historii této zajímavé památky.
 • Pramen Losenice – Tento pramen patří mezi nejvýznamnější přírodní památky v Novohradských horách. Budete se moci projít podél říčky a užít si klid a pohodu.
 • Rožumberk – Městečko, které se pyšní svou největší turistickou atrakcí – hradem Rožmberk. Na prohlídku hradu se rozhodně vydejte, rozhled z věže stojí za to!

2. „Koupání v přírodních tůních: Na co si dát pozor a kde si to užít?“

Za horkých letních dnů není nic lepšího, než se vykoupat v přírodních tůních. Ty ale často nejsou oficiálně označené jako koupaliště, a proto je třeba dát si pozor na různé nebezpečí. Nezapomeňte také respektovat místní zvyklosti a zásady.

 • Používejte kvalitní plavky a nešplhejte do vody v národním parku nebo na zemědělské půdě.
 • Zajistěte si kvalitní podložku nebo ručník, abyste neznečistili okolí tůně.
 • Sledujte své děti, aby nedošlo k utonutí či jinému nebezpečí.
 • Pokud plánujete koupání v přírodě, rozhodně si zařiďte rezervaci v okolních chatách a pensionech, kde se můžete najíst a ubytovat.

Nejlepší tůně pro koupání jsou většinou v horách, v národních parcích a na místech, kam turisté z měst často nemají přístup. Za zmínku stojí třeba horský údolí Divoká Orlice, kde najdete krásné tůně a řeky, ve kterých si můžete užít koupání i v létě. Dalšími zajímavými místy jsou kamenolomy na Moravě či pískovny v Krkonoších.

 • Divoká Orlice – horské údolí plné koupacích příležitostí s harmonickým spojením přírodních materiálů okolo
 • Kamenolomy – hluboké tůně plné čisté vody a možností skoků ze skal
 • Pískovny v Krkonoších – obrovské a velmi čisté pískovny s plážemi a plným zázemím pro návštěvníky

3. „Užijte si horský kraj i s rodinou: Tipy na rodinné výlety do Novohradských hor“

Pokud cestujete s rodinou, Novohradské hory jsou ideálním místem pro krásné outdoorové aktivity. Zde najdete nejen nádhernou přírodu, ale i spoustu možností, jak si užít čas s celou rodinou. Zde jsou některé z tipů na rodinné výlety, které určitě stojí za to vyzkoušet:

 • Projděte se po naučné stezce „Stezka pohádkových postaviček“ spojující zámek Landštejn a hraniční přechod Boží Voda. Stezka je interaktivní a plná vzdělávacích aktivit pro děti i dospělé.
 • Vydejte se na výlet k vodopádům v Červenohorských jeskyních. Zde se můžete vydat na pěší túru a prozkoumat krásné učebnicové příklady krasových jevů.
 • Navštivte dětský park Bílý Potok, kde najdete různé aktivity pro děti. Park je vybaven hřišti, lanovým centrem, minigolfem a dalšími zábavnými atrakcemi pro celou rodinu.

Tyto jsou jen některé z aktivit, které můžete v Novohradských horách podniknout. Bez ohledu na to, co si vyberete, čeká na vás úchvatná příroda, krásné výhledy a spousta zábavy pro celou rodinu. Tak co ještě váháte? Vydejte se objevovat krásy Novohradských hor s celou rodinnou!

4. „Odpočinek pro tělo i mysl: Wellness a relaxace v Novohradských horách“

Wellness a relaxace jsou nezbytné pro odpočinek těla i mysli. Pokud hledáte místo, kde byste si mohli užít něco z toho, co nabízí příroda, a zároveň si dopřát pohodový pobyt v luxusním prostředí, Novohradské hory jsou ideálním místem. Zde se nachází spousta wellness center a lázní, kde se můžete odreagovat a zbavit se stresu.

Mezi nejlepší wellness centra v Novohradských horách patří AquaCentr Augusta, který nabízí širokou škálu procedur a masáží. Toto centrum se nachází v centru města Český Krumlov a nabízí kromě wellness i bazény a sauny. Pokud hledáte něco více soukromého, můžete se zastavit v jiném oblíbeném wellness centru mezi místními – Thajské masáže Pim, které se nacházejí v malé vesničce poblíž Vyššího Brodu. Zde se můžete těšit na thajské masáže, sauna a relaxační koupele. Celkově jsou Novohradské hory místem, kde si můžete užít nejen krásnou přírodu, ale také si dopřát zasloužený klid a relaxaci.

5. „Objevte skrytá kouty přírodních krás Novohradských hor: Nevyšlapané stezky a cesty“

Pokud jste přírodovědci a rádi byste si užili ticho a klid mimo město, tak Novohradské hory jsou ideálním místem k návštěvě. Můžete se ponořit do přírody a zažít pocit osvobození od každodenní rutiny. Můžete se v klidu projít po nevyšlapaných stezkách a cestách a blíže se podívat na krásné scenérie, které vás obklopují. Na vaší cestě nebudete sami, protože máte příležitost vidět různé zvířata, jako jsou například divoká prasata, chřestýše a jiné druhy zvířat.

Pokud se vydáte na Novohradské hory, určitě navštivte i Zlatou stezku. Tato trasa vás zavede do historických míst v okolí, jako například zříceninu hradu Vítkův Hrádek a Kamenický Šenov. Oblast je také proslulá svými rybníky, které nabízejí možnosti rybaření. Jestliže hledáte zábavu ve vodě, můžete v těchto rybnících plavat. Při návštěvě Novohradských hor si určitě nepřejete být nikde jinde, protože tuto oblast najdete pouze tady.

6. „Vysoké hory, nízká cena: Jak si užít nejlepší dovolenkové zážitky v Novohradských horách bez rozkradení peněženky?“

Pokud cestování do Novohradských hor není na vašem seznamu dovolenkových cílů, asi byste se měli zamyslet nad tím, jaké krásy vlastně zmeškáváte. Tento region nabízí úchvatné výhledy na panoramata hor a zároveň ukrývá spoustu kulturních a historických památek, které stojí za návštěvu. Tím nejlepším na této oblasti ale je, že si ji můžete užít za skvělou cenu, aniž by se vám musely rozbít peněženka.

Jedním ze způsobů, jak si užít krásy Novohradských hor, je využít pěší turistiku. Procházky po okolních lesích a pastvinách nabízí dýchající prostor a úžasný klid daleko od městského shonu. Mezi nejatraktivnější trasy patří Borová hora, nejvyšší vrchol Novohradských hor, a Stříbrné hory, kde můžete navštívit zříceninu hradu Ryzmberka. Nebojte se vlastních příprav, protože můžete jít na turistiku s jen malým pytlem s jídlem a pitím, což vás bude stát mnohem méně, než kdyby jste si objednali turistický balíček u turistické kanceláře.

7. „Zdravá kuchyně s místní chutí: Kde si vychutnat novohradskou kuchyni a jaké jsou její speciality?“

Pokud hledáte unikátní gastronomický zážitek během vaší návštěvy Novohradských hor, určitě navštivte některou z restaurací, které specializují na tradiční novohradskou kuchyni. Tento region se pyšní kvalitními surovinami z místních farem, které jsou poté zpracovávány do jedinečných pokrmů plných chuti a zdravých složek.

Mezi nejvýznamnější speciality patří například kynuté knedlíky, plněné uzeným masem, zpětně nakládaným zelím a syrovým tvarohem. Dále se můžete těšit na hovězí guláš s křenovým knedlíkem nebo svíčkovou na smetaně s houskovým knedlíkem. Pro milovníky ryb jsou tu pak pečená pleskavice z novohradského kapra nebo světoznámá rybí polévka. Pokud máte radi sladké dezerty, neváhejte ochutnat lokše s tvarohem a povidly nebo domácí ovocné knedlíky s mákem a cukrem.

8. „Zážitky pro adrenalinové sebe: Jak si vychutnat dovolenou v Novohradských horách s trochou dobrodružství?“

Pokud hledáte dovolenou plnou dobrodružství, neváhejte se vydat do Novohradských hor. Tato oblast na jihu Čech nabízí mnoho aktivit, které vás rozhodně nezklamou. Zároveň se můžete těšit na nádhernou přírodu a malebné horské vesničky.

Největším adrenalinovým zážitkem v tomto regionu je bezesporu sjezd na obrovské lanovce. Když nabere rychlost, pocítíte, jak vás vítr doslova strhává. Nebo se můžete vydat na vysokohorskou túru, během které se vám nabídnou neuvěřitelné výhledy na okolní krajinu. Pro ty, kteří mají raději vodu, je tu možnost se projet na kánoi na řece Vltavě nebo si vyzkoušet zajímavou sportovní aktivitu – stand-up paddleboarding. Pro ty, kdo se nebojí výšek, je tu také možnost vyzkoušet si provazové parky nebo bungee jumping. Na konci dne si můžete odpočinout v některém z typických horských penzionů s výborným jídlem a přatelskou atmosférou.

9. „Malé romantické tajemství Novohradských hor: Kde najít dokonalé místo pro páry?“

V Novohradských horách se skrývají krásná místa, která vás v okamžiku okouzlí. Pokud byste chtěli prožít romantický výlet s partnerem, tak je toto místo ideálním destinací pro vás. Pojďme objevit jedno z největších tajemství Novohradských hor.

Návštěva zámku Červená Lhota je jistě jednou z nejnebezpečnějších romantických míst v regionu. Budete se cítit jako v pohádce a vaše srdce bude hřát touhou. Pro milovníky přírody je zase dobrým tipem návštěva Panské skály. S velkým balem piknikových potřeb si můžete udělat den, který nikdy nezapomenete.

10. „Nabušený průvodce Novohradskými horami: Co vidět, kde se ubytovat a co na vás čeká v srdci přírodní krásy!

Nesmírně krásné Novohradské hory, vyžeňte langweiliges Gefühl (americký slang pro nudu) z vašeho těla a vydávejte se na výlet do tohoto krásného regionu, který je skvělou alternativou k sousedním Alpám. Nachází se na jihu České republiky, a nabízí zajímavou kombinaci krásné přírody a kultury. Víte, že v Novohradských horách najdete malá města s úchvatnou architekturou a největší zříceninu hradu v Evropě? Pokud ne, pak pokračujte v čtení a dozvíte se vše, co potřebujete vědět o této krásné Evropské destinaci.

 • Ubytování – V Novohradských horách najdete širokou nabídku ubytování, od malých penzionů až po luxusní hotely. Nejlepší je si rezervovat ubytování předem, aby se vám podařilo najít ideální místo pro váš výlet.
 • Co vidět – Největší turistickou atrakcí regionu je hrad Landštejn, který najdete v blízkosti města Slavonice. Můžete řídit v autě nebo pokud máte rádi pěší turistiku, tak se můžete vydat na prozkoumávací výlet.
 • Cyklistické trasy – Pokud máte rádi cyklistiku, pak je toto místo pro vás ideální. Najdete zde množství cyklistických tras, které vedou přes nádhernou krajinu s kopci a lesy.

Je téměř nemožné být v Novohradských horách a neochutnat tamní tradiční kuchyni. Potraviny jsou chutné, osvěžující a zdravé. Pokud se rozhodnete navštívit tento region, určitě si užijete přátelskou a pohostinnou atmosféru. V létě se můžete vydat na rybníky, lehnout si a užít si slunce, nebo se jít osvěžit. Pokud chcete vidět zvláštní osobnosti, tak v dubnu a v září se zde koná slavnost fojtství, v zimě pak můžete vyzkoušet točení na ledové dráze poblíž hradu.

 • Horské túry a pěší turistika – Můžete se vydat na prozkoumávání lesů a kopců Novohradských hor, jsou tady desítky turistických tras, na kterých se budete jako v pohádce. Místní lidé jsou velmi přátelští a poskytnou vám veškeré potřebné informace.
 • Zážitkové parky – Sportovní nadšenci si mohou vyzkoušet bungee jumping a rafting. Bungee jumping se provádí z mostu přes hluboký kaňon, který pro Vás představuje ten správný adrenalinový zážitek.

A to je všechno, přátelé! Doufám, že jste si užili čtení našeho průvodce a nyní už víte, jak si užít dovolenou v krásných Novohradských horách. Ale to není všechno – nechte svou fantazii průběžně pracovat a vymýšlejte si další zajímavá dobrodružství a zážitky, které si zde můžete užít. Ať už se rozhodnete jít na trek, projet se na kole nebo si jen užívat klidu a relaxace, Novohradské hory vás nikdy nezklamou. Tak tedy hurá do přírody, naštěstí vás zde čekají horami a dolinami nové příběhy a zážitky, které se stanou nezapomenutelnými vzpomínkami na celý život. A kdo ví, možná se později stanete šťastním majitelem stejného domku na kraji lesa, našeho milovaného Kovářova Mlýna!

Kouzelný děda
Logo
Shopping cart